Przerwa urlopowa: 14 - 24 czerwca

Uwielbiamy wypoczywać poza zasięgiem i z dala od internetu... Na Państwa maile odpowiemy niezwłocznie po powrocie...

System wspomagania dla osób niedosłyszących.

Pętla indukcyjna | Podstawowe informacje

Pętla indukcyjna to potoczna nazwa systemu wspomagania dla osób niedosłyszących, które są użytkownikami aparatów słuchowych wyposażonych w funkcję przełączające M/T lub wyspecjalizowanych odbiorników indukcyjnych.

W zależności od modelu, aparat słuchowy może pracować w trybie M - wzmacniać sygnały akustyczne dostarczane przez wbudowany mikrofon, lub w trybie T - umożliwiającym odsłuch sygnałów emitowanych przez elektroniczne systemy wspomagania przy wyłączonym mikrofonie.

Pętle indukcyjne wymagają, by użytkownik aparatu słuchowego przełączył swoje urządzenie w tryb T.

Pomieszczenia, obszary lub wyspecjalizowane stanowiska obsługi doposażone w system wspomagania słuchu oznaczone są tabliczkami informacyjnymi z odpowiednim symbolem. Osoba niedosłysząca winna dopytać się na jakim obszarze zagwarantowany jest odbiór sygnału ze stacjonarnej pętli indukcyjnej ponieważ instalacja z reguły jest niewidoczna.

W przypadku stosowania kompaktowych zestawów przenośnych, posadowionych na blatach stanowisk roboczych w sposób "wolnostojący", może zaistnieć konieczność regulacji położenia pętli w płaszczyznach: pionowej i/lub poziomej.

System pętli indukcyjnej instalowany w salach wykładowych lub konferencyjnych składa się z odpowiednio dobranego wzmacniacza pętli indukcyjnej oraz dedykowanej do kształtu i kubatury pomieszczenia pętli wykonanej z odpowiednio dobranych przewodów lub taśmy miedzianej.

Do wzmacniacza podawane są sygnały audio, które mają ulec emisji w pętli indukcyjnej. Są to sygnały z mikrofonów, sprzętu audiofilskiego lub kina domowego, a w przypadku sal dydaktyczno-szkoleniowych jest to odpowiednio zmiksowany i zbalansowany sygnał liniowy z systemu nagłośnienia sali.

Na wyjściu wzmacniacza pojawia się wysokoprądowy sygnał zdolny zasilić pętlę indukcyjną. Sygnał ten podlega kalibracji, by dostosować jego parametry do wymagań Polskiej Normy PN-EN 60118-4.

Sama pętla indukcyjna instalowana jest w konwencji przypodłogowej lub podsufitowej, a jej parametry elektryczne obliczane są przez projektanta systemu wspomagania z uwzględnieniem modelu użytego wzmacniacza. Szczególnym przypadkiem są pętle stanowiskowe (okienkowe), które /jeśli to tylko możliwe/ montuje się w bryle stanowiska.

System pętli indukcyjnej jest systemem praktycznie bezobsługowym, z którego może korzystać dowolna ilość słuchaczy.

 

W ofercie posiadamy profesjonalne wzmacniacze pętli indukcyjnej, spełniające wymagania normy EN60118-4, mogące obsłużyć zarówno niewielkie stanowiska obsługi klienta, jak i sale o kubaturze nawet do 750m2.


Ostatnie realizacje:

- Urząd Dzielnicy Wesoła Miasta Stołecznego Warszawy (pętla powierzchniowa obejmująca zasięgiem całą powierzchnię Sali Plenarnej i trzy stanowiskowe pętle indukcyjne w wytypowanych Punktach Obsługi)

- Muzeum Powstania Warszawskiego (dwie stacjonarne, stanowiskowe pętle indukcyjne, doposażone w moduł wyniesionej monosłuchawki)

- Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie (stacjonarna, stanowiskowa pętla indukcyjna, doposażona w moduł wyniesionej monosłuchawki)

- Zespół Szkół Samochodowych w Warszawie (pętla powierzchniowa obejmująca zasięgiem powierzchnię 190 m² Sali Konferencyjnej)

- Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie (stacjonarna, stanowiskowa pętla indukcyjna)


Artykuły powiązane:

Stanowiskowe (okienkowe) pętle indukcyjne contra osoby słabosłyszące, które nie posiadają aparatów słuchowych z funkcją T-coil

© 2024 FachTech Robert i Natalia Trzmiel
systemy prezentacyjne i nagłośnieniowe
multiusługi elektryczne i elektroniczne