Stanowiskowa (okienkowa) pętla indukcyjna

Stacjonarna, czy przenośna (mobilna)?

Pętle indukcyjne instalowane na stanowiskach pracy dedykowanych do komunikacji "face to face" zdecydowanie usprawniają komfort obsługi niedosłyszących petentów. Niemalże standardem staje się wyposażanie okienek informacyjnych, recepcji, konfesjonałów, itp... w systemy wspomagania dla osób obarczonych wadą słuchu.

W zależności od wyboru inwestora pętle stanowiskowe wykonuje się w dwóch wariantach:

  • pętla stacjonarna
  • pętla mobilna

Na zadane w tytule artykułu pytanie, bez namysłu wskażemy, że lepszym rozwiązaniem jest doposażenie stanowiska pracy w pętlę stacjonarną. W zasadzie pętle mobilne należy traktować jako urządzenia do zastosowań doraźnych lub w sytuacjach, gdy wykonanie pętli stacjonarnej jest (z różnych powodów) niemożliwe.

 

Stacjonarne pętle stanowiskowe charakteryzują się następującymi właściwościami:

  • jedno stanowisko - jedna pętla
  • system bezobsługowy
  • elementy pętli nie są widoczne, nie przeszkadzają w wykonywaniu obowiązków
  • nie ma problemu z instalacją pętli w punktach wyposażonych w szybę

 

Niewątpliwą zaletą pętli stacjonarnej jest instalacja wzmacniacza pętli w miejscu niedostępnym dla osób postronnych lub w miejscu, w którym działanie może mieć jedynie charakter zamierzony. Takie umiejscowienie gwarantuje, że po odpowiednim skalibrowaniu parametrów pętli system będzie funkcjonował w trybie bezobsługowym. Poza tym wyniesienie wzmacniacza pętli indukcyjnej poza blat stanowiska procentuje zachowaniem maksymalnej powierzchni roboczej i estetyki pomieszczenia (np. brak kabli). Przy zastosowaniu mikrofonu powierzchniowego (krawędziowego) ingerencja w stanowisko obsługi jest prawie niezauważalna.

Ograniczenia:

  • należy unikać biurek bez osłony na nogi (tylko blat)
  • należy unikać metalowych blatów

 

Mobilne pętle indukcyjne to rozwiązania doraźne, stosowane najczęściej gdy nie ma możliwości wykonania instalacji stacjonarnej (np. metalowe blaty stołu). Urządzenia mobilne to kompaktowe konstrukcje, zawierające w obudowie niewielki wzmacniacz pętli oraz dedykowaną pętlę indukcyjną, której zasięg działania (w zależności od urządzenia) określa się na kilkadziesiąt do kilkuset centymetrów. Pętle przenośne posadawia się na blacie roboczym, przy czym powierzchnia emisyjna urządzenia musi być skierowana w kierunku osoby obsługiwanej.

Z racji swej "mobilności" oraz podatności na przypadkowe działanie osób trzecich trudno jest przeprowadzić proces kalibracji pętli przenośnej. W praktyce, poprawna kalibracja zostaje przeprowadzona przez technika instalującego urządzenie, a następnie... moc i kierunek propagacji fal uzależnione są od posadowienia urządzenia na blacie oraz aktualnych nastawów ogólnodostępnych pokręteł bądź przełączników regulacyjnych.

© 2024 FachTech Robert i Natalia Trzmiel
systemy prezentacyjne i nagłośnieniowe
multiusługi elektryczne i elektroniczne