Automatyczny sterownik ekranu EXTER_M/S

EXTER_M/S to uniwersalny moduł sterownika, działający w konwencji Master/Slave. Potrafi automatycznie wykryć fakt włączenia projektora i wydać stosowną komendę do urządzenia sterowanego (np. wysuń ekran z kasety). Gdy projektor zostaje wyłączony moduł wydaje komendę, by ekran prezentacyjny powrócił do stanu spoczynkowego.

 

Zasada działania polega na detekcji prądu płynącego w przewodzie zasilającym projektora. Po przekroczeniu zadeklarowanej wartości progowej następuje zadziałanie obwodów wykonawczych.

 

Urządzenie zostało umieszczone w tzw. obudowie „zasilaczowej”, wyposażonej w gniazdo i wtyk 230VAC z bolcem uziemiającym. Wtyczkę urządzenia podłącza się do gniazda 230V instalacji energetycznej, dedykowanej do zasilania projektora, natomiast kabel zasilający projektora podłącza się do gniazda 230V sterownika.

Do zasilenia ekranu, poprzez dławicę kablową, został wyprowadzony poza obudowę Exter'a przewód 4x1,5mm² zakończony złączem śrubowym 4x2.5mm².

 

Parametry techniczne

  • Zasilanie: 230VAC
  • Maksymalny prąd obciążenia: 16A
  • Maksymalna /sumaryczna/ moc obsługiwanych urządzeń: 3600W
  • Pobierany prąd w trybie czuwania: ~10mA
  • Regulacja progu zadziałania funkcji Slave
  • Wymiary obudowy: 121x71x45

Projektory to niewdzięczne urządzenia dla zastosowań detektorów prądowych z tego powodu, że zarówno w czasie pracy, jak i czuwania prąd w przewodzie zasilającym płynie, tyle że mniejszy lub większy. Co więcej - w każdym modelu różnica ta jest inna. Nie ma zatem możliwości zestrojenia sterownika w procesie produkcyjnym. Musi tę czynność wykonać w miejscu pracy doświadczony instalator.

EXTER_M/S posiada możliwość ustawienia progu zadziałania modułu wykonawczego.

W czasie pierwszego uruchomienia próg zadziałania ustawiany jest na około 8-10W, co oznacza że urządzenie dołączone do gniazda "projektor" o poborze prądu mniejszym od ok. 20mA nie uruchomi elementów wykonawczych (np. projektor w stanie czuwania.)

 

 

© 2024 FachTech Robert i Natalia Trzmiel
systemy prezentacyjne i nagłośnieniowe
multiusługi elektryczne i elektroniczne