Przeglądy serwisowe projektorów

Każdy projektor powinien podlegać okresowym przeglądom serwisowym. Dobrze jeśli serwis zostanie powiązany z kompleksowym przeglądem sali konferencyjnej lub dydaktycznej. Takie współdziałanie gwarantuje nie tylko wydłużenie żywotności samego urządzenia, ale także będzie miało wpływ na jakość użytkowania Sali.

Przegląd serwisowy projektora zawsze poprzedzony jest diagnostyką urządzenia. Już na tym etapie serwisant diagnozuje, na co zwrócić szczególną uwagę w czasie przeprowadzania serwisu właściwego.

Największym "wrogiem" projektorów jest kurz. Wbrew powszechnym opiniom zakurzony obiektyw nie jest największym problemem. Co najwyżej ma to nieznaczny wpływ na jakość obrazu.

Znacznie groźniejszym dla projektora jest kurz, który przedostał się do wnętrza urządzenia, gdyż grozi samozapłonem od gorącej lampy, oraz kurz wychwycony przez filtry powietrza. Wentylatory chłodzące z dużą energią wbijają drobinki nieczystości w materiał filtrujący sukcesywnie powodując jego zatykanie. W wyniku braku przepływu chłodnego powietrza temperatura wewnątrz projektora dramatycznie wzrasta. Jest to główna przyczyna zmniejszenia, zadeklarowanego przez producentów, czasu pracy lamp oraz występowania usterek sprzętowych np. uszkodzenie zasilaczy.

Przegląd serwisowy to przede wszystkim czyszczenie i odkurzanie projektora. Następnie wykonywana jest kalibracja, czyli zespół czynności zapewniających wyświetlanie optymalnego obrazu i prawidłową emisję dźwięku. Dopełnieniem jest diagnostyka prawidłowości działania manipulatorów np. pilotów IR.

W ramach kompleksowego przeglądu Sali sprawdzana jest jakość połączeń kablowych, prawidłowość działania urządzeń peryferyjnych /np. ekranów, wind sufitowych, dystrybutorów sygnałów, extenderów, wzmacniaczy audio, głośników aktywnych (pasywnych) itd.../ oraz przyłączy multimedialnych.

Wymiana lamp

Podczas serwisu projektora jedną z podstawowych czynności jest diagnostyka stanu lampy. W przypadku, gdy resurs godzinowy czasu pracy lampy zbliża się do liczby granicznej, informacja zostaje przekazana właścicielowi projektora.

Na życzenie Użytkownika dokonamy zakupu i/lub wymiany lamp, wcześniej informując o różnicach w cenie części oryginalnej i kwalifikowanych zamienników.

Wykonywana gratisowo usługa wymiany lampy zawsze powiązana jest z przeprowadzeniem podstawowego przeglądu serwisowego.