Projektor contra winda sufitowa
W artykule o systemie monitoringu stanu pracy projektora napisaliśmy: "Szczególnie morderczy dla lamp (i projektorów) jest przypadek, gdy projektor pozostaje włączony w podniesionej windzie sufitowej. Temperatury wytwarzane przez pracujące lampy w niewielkiej przestrzeni międzysufitowej niezaprzeczalnie skracają żywotność projektorów. Wentylatory pracujące z maksymalną mocą wciągają do wnętrza projektora wszystko, co pomiędzy sufitami może "podfrunąć", czyli fragmenty gipsu, wełny mineralnej i innych paprochów pobudowlanych."
Nie wiedzieć czemu, widok pracującego projektora w opuszczającej się windzie sufitowej nie jest zjawiskiem jednostkowym. Długo by dywagować, czym taki stan rzeczy jest spowodowany, w każdym razie w systemach sterowania typu ErSter problem taki nie występuje.
Co jednak zrobić, gdy system audiowizualny działa od lat, co jakiś czas włączony projektor podgrzewa przestrzeń międzysufitową, a nieświadomy Użytkownik nadspodziewanie często wymienia lampy lub oddaje projektor do naprawy? Rozwiązań problemu jest co najmniej kilka...
Najprostszym rozwiązaniem jest, rzecz jasna, wezwanie projektanta systemu sterowania do poprawy ewidentnych przeoczeń. Praktyka jednak nam podpowiada, że często to "najprostsze" rozwiązanie jest rozwiązaniem, z różnych przyczyn, nieosiągalnym... Wówczas skazani jesteśmy na działania doraźne...
W naszej pracowni elektronicznej opracowaliśmy kilka modeli modułów, które uniemożliwiają, by pracujący projektor powędrował wraz z windą pod sufit. Wszystkie realizują tą samą funkcję, różniąc się jedynie budową i filozofią działania.
- moduł P - pracujący projektor blokuje możliwość wykonania windzie ruchu w górę
- moduł PW - projektor steruje windą
- mikroprocesorowy moduł WP - winda steruje projektorem